سوهان

 

سوهان یکی از محبوب ترین و مغزی ترین شیرینی های سنتی ایرانی است که از مواد اولیه مغذی مانند جوانه گندم، زعفران، هل، کره حیوانی، آرد، زرده تخم مرغ، پسته و گلاب به شیوه ای کاملا سنتی و بدون مواد نگه دارنده تولید می شود. هر کدام از این مواد اولیه خواص دارویی و تغذیه ای بسیاری را شامل شده که سوهان را از سایر شیرینی ها متمایز می نماید. این شیرینی لذیذ و مقوی را می توان به عنوان یک میان وعده مناسب در طور روز مورد استفاده قرار داد.

شرکت مدیریت صادرات سحاب با پشتوانه بهترین تولیدکنندگان سوهان کشور اقدام به معرفی، بازاریابی و فروش این محصول به بازارهای جهانی نموده است تا کام سایر ملل را با این سوغات دلپذیر شیرین نمایند.

دانلود کاتالوگ محصولات سوهان

 

ارزش غذایی سوهان

توجه به مواد اولیه مصرفی در تولید سوهان که حاوی پروتئین – کربوهیدرات و ویتامینهای A و E و انواع B و لستین، اسید آمینه و اسیدهای چرب قابل جذب و سوخت کلسترول روغن و تسهیل در هضم غذا و انرژی زایی فراوان ( که به ازای هر 100 گرم 572/9 کیلوکالری انرژی آزاد می گردد ) و فلوریکرویی پایین ( به جهت Wa پایین و قالب بودن چربی بر آب و دمای بالا در هنگام پخت و مدت ماندگاری بالا ) حائز اهمیت می باشد.

این محصول به سبب دارا بودن جوانه گندم، پروتئین فراوانی دارد و منبع فوق‌العاده‌ای از ویتامین‌ها و مواد معدنی بویژه ویتامین‌های گروه B و E و c می باشد. علاوه براین دارای عناصر فسفر ، کلسیم و منیزیم می باشد بنابراین عمده خاصیت سوهان در جوانه گندم آن نهفته است .

  • درطب قدیم ازجوانه گندم برای جلوگیری از پوکی استخوان ، از بین بردن عفونت در خون و رشد و نمو کودکان و تقویت بدن خانم ها بعد از زایمان استفاده می شده است و به عنوان آرام‌بخش اعصاب و روان استفاده شده است. جوانه گندم موجود در این محصول به دلیل داشتن قندهای طبیعی سبب ذخیره‌سازی انرژی در ماهیچه‌ها شده و باعث بهبود عملكرد عضلانی و جلوگیری از خستگی و بی‌حالی می‌شود. برای تهیه سوهان، از كره یا روغن‌های گیاهی استفاده می‌شود.

    افزودن چربی به سوهان، كالری آن را افزایش می‌دهد و بر قابلیت جویدن، طعم، بو، مزه و مدت زمان ماندگاری محصول می‌افزاید. البته در میان چربی‌ها كره طعمی چشمگیرتر دارد و هنگام پخت به همراه هل و شكر طعم تافی‌مانندی را به سوهان می‌دهد، اما فراموش نكنید كه كره كلسترول، تری‌گلیسیرید و همچنین وزن شما را افزایش می‌دهد.

  • شكر نیز در صنایع پخت سوهان به منظور شیرین‌ كردن، بهبود رنگ و از همه مهم‌تر به عنوان نگهدارنده افزوده می‌شود و تخم‌مرغ هم به دلیل دارا بودن پروتئین، چربی و قسمت عمده‌ای از ویتامین‌ها،‌ ارزش غذایی محصول را افزایش داده و منجر به تردی و تازگی محصول می‌شود.با توجه به اهمیت رنگ و طعم در سوهان استفاده از زعفران در این محصول سنتی ضروری به نظر می‌رسد. زعفران موجب كاهش چربی و كلسترول خون می گردد. زعفران آرام بخش، اشتها آور، ضد اسپاسم، پيشگيری كننده از بيماريهای قلبی و سرطان، تقويت کننده حافظه و كاهش دهنده فشار خون و تقویت کننده قوای جنسی است.

 

تاریخچه تولید سوهان

سوهان نوعی شیرینی سنتی است که از پختن مخلوطی از آرد گندم ، مالت گندم ، شکر و روغن تهیه میشود و دارای بافت بسیار فشرده به رنگ قهوه ای روشن میباشد.تاریخچه دقیق سوهان به دوره قاچار نسبت داده میشود، در سالهای 1289 تا 1290 (ه.ش) هنگامی که قرار بود صحن عقیق بارگاه حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم افتتاح گردد، بزرگان قم اقدام به برگزاری مراسم باشکوهی جهت افتتاح این صحن نمودند و از ناصر الدین شاه نیز جهت حضور در این مراسم دعوت به عمل آوردند ولی بر اساس مقتضیات زمان به خصوص مسائل امنیتی ناصر الدین شاه، جانشینی (رئیس ایل قاجار) را به جای خود جهت حضور در مراسم افتتاح به قم فرستاد. در هنگام برپایی مراسم با توجه به آداب و رسوم آن دوره هر یک از بزرگان شهر جهت احترام هدایایی را به نماینده شاه از قبیل صنایع دستی و … پیشکش کردند و در این بین فردی به نام ملاابراهيم شماعی جهت پیشکش سمنویی که به آن شکر افزوده شده بود به نماینده تقدیم کرد که ایشان پس از صرف ناهار این شیرینی را میل نمود که با ذائقه اش خوش آمد و با توجه به گفته ها ایشان عنوان کردند که این شیرینی همانند سوهانی غذای مرا هضم کرد. از این شیرینی مطبوع برای شاه با خود خواهم برد. به این ترتیب از آن زمان نام سوهان بر روی این حلوا گذاشته شد و پس از آن تولید و مصرف سوهان شروع شد، که در ابتدا مخصوص بزرگان و اشراف بود. ترکیبات حلوای سوهان در ابتدا شامل : آرد، شکر، روغن، زعفران، هل و گلاب بوده است که این حلوا به صورت حلوای نرمی می شده است، کم کم با افزودن ترکیبات دیگری همچون زرده تخم مرغ و جوانه گندم خاصیت سفتی و شکنندگی به این شیرینی افزوده شد که بر میزان ماندگاری محصول نیز افزود. زرده تخم مرغ به باقی ماندن روغن در ترکیب و عدم خشکی سوهان کمک می نماید. در ابتدا تعداد کارگاههای تولید کننده سوهان بیشتر از 4 الی 5 عدد نبود اما در حال حاضر حدود 600-700 کارگاه سوهانپزی در شهر قم فعال می باشند.